Yüzey Hazırlığı İçin Çelik Grit: Kaplama Hata Riskinin Azaltılması

Kaplama hatalarının yaklaşık yüzde 75’i, yanlış veya etkisiz yüzey hazırlığına atfedilebilir. Çoğu türbünlü kumlama makinaları ve airblast geri dönüşüm sistemleri, temizleme sıvısı olarak çelik bilye veya grit kullanır, ancak temizleme işleminin algılanan sadeliği yanıltıcı olabilir.

Yüzey Hazırlığı İçin Çelik Grit: Kaplama Hata Riskinin Azaltılması

Kaplama hatalarının yaklaşık yüzde 75’i, yanlış veya etkisiz yüzey hazırlığına atfedilebilir. Çoğu türbünlü kumlama makinaları ve airblast geri dönüşüm sistemleri, temizleme sıvısı olarak çelik bilye veya grit kullanır, ancak temizleme işleminin algılanan sadeliği yanıltıcı olabilir.

Kumlama hızını artıracak, kaplama hatalarını azaltacak ve toplam hazırlık maliyetlerini düşürecek en iyi uygulamalardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Uygulamanız için uygun aşındırıcıyı seçin.
 • Yüksek verimli ortamlarla çalışın.
 • İyi ve temiz bir çalışma karışımı sağlayın.
 • Çözünür tuz (klorür) kirlenmesini azaltın.
 • Uygun yüzey profilini oluşturun ve izleyin.

Genişleyebilen aşındırıcılar yerine çelik aşındırıcıların kullanılmasının birkaç temel avantajı vardır.  Bunlar:

 • Medya maliyetlerini azaltarak, yüzbinlerce kez geri dönüştürülebilir;
 • Atık ve toz miktarını azaltan ve kumlanan görünürlüğünü iyileştiren düşük bir arıza oranına sahip olmak;
 • En yüksek aktarılmış enerjiyi veren yüksek yoğunluk ve kütleye (ağırlık) sahiptir;
 • Tepeli bir profil için sert ve açılı olabilir veya ölçek ve pasın giderilmesi için yumuşak ve yuvarlak olabilir;
 • Güvenli ve temizdir, asbest ve silika gibi tehlikeli maddeler içermez.
yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-2

Kumlama odasındaki bakır cürufu (solda) ile 80 psig’de çelik grit (sağda) arasındaki toz durumu örneği.

DOĞRU ÇELİK AŞINDIRICISINI SEÇME

Bir aşındırıcının boyutu, sertliği, şekli ve kalitesi, yüzey hazırlama işinin verimliliğini ve sonucunu etkileyen önemli faktörlerdir. Çelik aşındırıcı üretimi, eritme işleminin geri dönüştürülmüş çelikten oluşması, bir atomizasyon işleminden geçirilmesi ve daha sonra kusurları en aza indiren yüksek kontrollü bir ısıl işlem prosesini desteklemek için hava-su verme teknolojisinin kullanılmasıdır. Bu adımların dikkatli kontrolü, aşındırıcı ürünlerde yüksek kalite, dayanıklılık ve tutarlılık sağlar.

Çatlaklar, boşluklar, şekil, yoğunluk, mikroyapı ve toz için kılavuzlar SAE J827’de yer alırken, hatalı atış için kabul edilebilir sınırlar yüzde 55’e ulaşabilir. W Aşındırıcılar gibi bazı aşındırıcı imalatçıları, uzun ömürlü medya ömrü sağlamak için kendilerini daha iyi özellikler için geliştirirler.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-3

Çelik bilyelerde kusur örneği

En iyi boyuttaki aşındırıcıları seçerken temel kurallar:

 • Oldukça etkili bir kumlama işlemi sağlamak için aşındırıcının etkisi, enerjisi ve kapsama alanı, önemli bileşenleridir;
 • Medya, çarpma enerjisinin tüm kirletici maddelerini (fırlatma hızı ve kütle fonksiyonundaki enerji) ortadan kaldıracak kadar büyük olmalıdır;
 • Güzel bir temizleme ve en iyi kapsama alanını sağlamak için yeterince küçük olmalıdır (daha fazla parçacık /dakika başına daha fazla etki).

Son olarak, sertlik (40-65 HRc + arasında mevcut) ve tip (bilye, grit veya açılı bilye), aşındırıcı tedarikçinizin size yardımcı olabileceği diğer seçim faktörleridir.

Pazardaki yeni aşındırıcılar, yüksek verimli çelik kumlama maddeleridir. Aşındırıcı tüketimini azaltırken temizlik hızını arttıran ürünlerdir. Ayrıca yüzey profili tutarlılığını artırır ve daha temiz parçalar oluşturur.

Bir örnek olarak, türbinlü kumlama makinelerinde kullanılan Stainium ürün grubu, temizleme performansını yüzde 20’ye kadar artırabilir ve yaygın olarak kullanılan çelik malzemelere kıyasla artık tozu yüzde 15’e kadar azaltabilir. Profilium hattı, verimli bir çalışma karışımının korunmasına yardımcı olmak için özel olarak üretilen hava banyosu için uyarlanmıştır. Düzenli bir GL ürününden daha agresif ve üretken olsa da, kıyaslanabilir medya tüketimini korur.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-4

Stainium, yüzey hazırlığı için yüksek performanslı bir çelik aşındırıcıdır.

Doğru ortam türünü, boyutunu ve sertliğini seçmenin en iyi yolu denemeler yapmaktır. Bazı aşındırıcı imalatçıları, gerçek parçalarınızı kullanarak çoklu aşındırıcı seçimlerini test ederken; gerçek airblast kumlama veya türbinli kumlama makinesi parametrelerinizi çoğaltabilir. Deneme çalışmalarının ana avantajı, gerçek üretim sürecini bozmadan en uygun aşındırıcı seçimi ve performansı elde etmektir. Winoa, bu amaçla altı test merkezi işletmektedir.

İYİ VE TEMİZ BİR ÇALIŞMA KARIŞIMI İÇİN VERİMLİ BİR AIRWASH SİSTEMİNİN BAKIMI

Uygulamanız için en iyi ortam seçildikten sonra, çalışma karışımındaki (OM) boyut dağılımı yüzey kalitesinin ve temizliğinin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Toz, kireç, detritus ve diğer istenmeyen döküntüleri içeren kötü kontrol edilen bir OM, kumlama performansınız için zararlı olacaktır ve ayrıca kaplama performanslarını da etkileyecektir. Küçük çatlak ve oyukların temizlenmesi ve hafif kirleticilerin kaldırılması kapsamı için, orta, küçük ve geniş partiküllerin darbesi için güzel bir dağıtma ve temiz aşındırıcıyı korumak önemlidir. Aşındırıcı temizleme sistemi (genellikle bir airwash veya siklon tipi seperatörden yapılır) bazen unutulurken, aslında iyi bir sistemin akciğerleridir.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-5

Bir kontamine ile sonuçlanan, verimli olmayan bir aşındırıcı temizleme ayarı örneği ;
çalışma karışımı (solda);  temiz bir OM (sağda)

Sahadaki uzmanlardan destek ve eğitim, proje hedeflerinizi karşılamanın anahtarıdır. Optimum kumlama parametrelerini elde etmek için sadece kalifiye teknisyenlerden ekipman kullanın ve kumlama işleminizi doğru şekilde yapın.

ÇÖZÜNÜR TUZ KONTAMİNASYONUNUN (KLORÜR) AZALTILMASI

Çelik / boya arayüzündeki çözünür tuzların (çoğunlukla klorürler ve sülfatlar) mevcudiyetinin kaplama ömrü üzerinde zararlı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Aşındırıcı iletkenlik, aşındırıcıdaki toplam suda çözünür iyonların konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Bu ortam kirlenmesi, püskürtülen yüzeylere aktarılabilir, korozyonu hızlandırabilir (ASTM D4940) ve katastrofik arızalara neden olabilir.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-6

Uluslararası standartlara göre, çözünebilir tuz konsantrasyonunun izin verilen maksimum değeri 1000 μS / cm’dir; ancak, zorlu ortamlarda 50 μS / cm endüstriyel gereksinimleri görmek sıra dışı değildir. Bazen, çok zararlı bir tuz durumunda, tam klorür içeriği belirtilir (mg / l veya ppm cinsinden).

Metalik olmayan aşındırıcılar tipik olarak 250 μS / cm ila 750 μS / cm arasında veya hatta daha yüksek miktarlarda klorürlere sahiptir. Tipik olarak, yüksek karbonlu çelik bilyeler ve gritlerin üretim süreçlerine bağlı olarak daha düşük değerleri olacaktır. Yüksek kaliteli çelik medya üreticileri, normal olarak genleşebilir aşındırıcılardan beş kat daha düşük, 100 μS / cm civarında iletkenliğe sahip olacaktır.

W Aşındırıcılar tarafından kullanılan hava-söndürme işlemi, 30μS / cm’de veya daha düşük iletkenlik seviyelerine ulaşır ­­__ ASTM D4940’ın 50μS / cm’lik düşük seviye değerinin önemli ölçüde altında. Bu, tuz kontaminasyonu için mümkün olan en güvenli kullanımı sağlar.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-7

Bir kaplama sistemi altında çözünebilir tuzların zararlı etkilerinin tipik bir örneği (yüzey korozyonu).
Ozmotik kabarcıklar  (solda);  underfilm korozyonuna bağlı adezyon kaybı  (sağda).

YÜZEY PROFiLiNi OPTiMiZE ETMEK:

Pürüzlülük, ankraj deseni, pik miktarı ve profili, uzun bir süredir dokunsal referans karşılaştırıcıları (ISO 8503-1) kullanılarak değerlendirilmiştir. Testex göstergeleri, portatif yüzey pürüzlülük test cihazları ve basit stylus aletlerinin tümü yaygın olarak kullanılırken, püskürtülen bir yüzeyin pürüzlülük profilini 3B temsili biçiminde görselleştirmek de mümkündür. Winoa’da WA 3D olarak adlandırılan bu teknoloji, şu ana kadar erişilemeyen pürüzlülük parametrelerini kullanma olasılığını ortaya koyuyor. Bir kontak kalemi enstrümanıyla elde edilen 2500 profil eşdeğerini üretir.

Ana avantajlar: Yüzey morfolojisi hakkında daha fazla bilgi sağlanmakta ve boşluklar, farklı ortamların boya tüketimini değerlendirmek için daha hassas ölçülmektedir. Rsk’nin (çarpıklık derecesi) ve Rku’nın (bir yüzeyin keskinliği) daha ayrıntılı bir değerlendirmesi de iyi bir kaplama-yapışma mukavemeti özellikleri sağlar.

yuzey-hazirligi-icin-celik-grit-kaplama-hata-riskinin-azaltilmasi-gorsel-8

SONUÇ

Substratın koşulları, ISO 8502’de belirtildiği gibi, koruyucu kaplama sisteminin davranışını düzensiz şekilde etkileyecektir. Ancak, yüksek kaliteli bir çelik aşındırıcı ve servis ortağı seçimi, yüzeydeki kirlenmeyi azaltmanıza ve kaplama hatalarını en aza indirmek ve toplam işletme maliyetlerinizi azaltmak için yüzey temizliği ve profil özelliklerini iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Enspektörlüğü)  Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür.

REFERANS:
Paint Square, Yüzey Hazırlığı İçin Çelik Grit: Kaplama Arıza Riskinin Azaltılması, Erişim Tarihi: 16 Kasım 2018, https://www.paintsquare.com/content/?fuseaction=view&id=7875