Kimyasal Maddeye Dirençli Kaplama (CARC)

CARC (Kimyasal Maddeye Dirençli Kaplama), 1985 yılından beri askeri muharip teçhizatlarında, tüm silahlı servislerin savaş araçları, uçak, mühimmat ve taktik ekipmanlarında cila kaplaması olarak kullanılan iki komponentli bir poliüretan boyadır. CARC, sıvı kimyasal ajanlara maruz kaldıktan sonra kolayca kirden arındırılmış olacak şekilde tasarlanmı

CARC (Kimyasal Maddeye Dirençli Kaplama), 1985 yılından beri askeri muharip teçhizatlarında, tüm silahlı servislerin savaş araçları, uçak, mühimmat ve taktik ekipmanlarında cila kaplaması olarak kullanılan iki komponentli bir poliüretan boyadır. CARC, sıvı kimyasal ajanlara maruz kaldıktan sonra kolayca kirden arındırılmış olacak şekilde tasarlanmıştır ve ayrıca kaplama suya, hava koşullarına, hidrokarbonlara ve asitlere karşı dayanıklıdır. Kaplamalı donanımı algılamayı zorlaştıran bir kızılötesi imza vardır. Bileşen A, bir poliester reçinesi, bileşen B ise bir alifatik izosiyanat sertleştirici ajandır.

CARC sistemi ön işlemler, astarlar ve son katların bir kombinasyonudur. Yüzey hazırlığı ve ön muameleden sonra, araçların dış cepheleri bir epoksi astar ile, daha sonra bir alifatik poliüretan son kat ile boyanır. Gövde tipi araçların iç kısmı epoksi astarın üzerine bir epoksi emaye gerektiriyor.

kimyasal-maddeye-direncli-kaplama-carc-gorsel-2

CARC korozyona ve kimyasal maddelerin nüfuz etmesine karşı direnir. Alkid boyasının yaptığı gibi kimyasal maddeleri ıslatmaz. Aynı zamanda, dekontaminasyon çözeltileri ile çıkarmaya karşı direnir.

Kimyasala dirençli kaplama (CARC) boya, cildi ve solunum sistemini oldukça rahatsız eden izositanyiti (HDI) içerir. HDI’nun yüksek konsantrasyonları, kaşıntı ve kızarıklık belirtileri, boğaz ve burnundaki yanma hissi ve gözlerin sulamaya neden olabilir. Aşırı konsantrasyonlarda, HDI öksürük, nefes darlığı, solunum sırasında ağrı, balgam üretiminde artış ve göğüs sıkışmasına neden olabilir.

CARC boya kullanıldığında aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

-Hava örneklemesinin standartların altında bir pozlama göstermediği sürece CARC boyası kullanırken DAİMA hava hattı solunum cihazları kullanın. Hava örneklemesi standartların altındaysa, kimyasal kartuş solunum cihazı kullanın.

-Cildi veya gözleri CARC boya ile temasa bırakmayın. Daima koruyucu ekipman giyin (eldiven, havalandırma maskesi, emniyet gözlüğü, vb.).

-CARC boyasını yeterli havalandırma olmadan KULLANMAYIN.

-Karışık CARC son derece yanıcıdır. Sadece iyi havalandırılan yerlerde kullanın. Açık alev, kıvılcım ve diğer ateşleme kaynaklarından uzak tutun.

-CARC’yi, 400 ° F’yi aşan manifoltlar ve susturucular gibi öğeler için KULLANMAYIN. Aksi takdirde zehirli dumanlardan ekipman hasar görebilir.

-CARC kaplı malzemelere ASLA kaynak yapmayın veya kesmeyin.

-Boyalı ekipmanı, yüksek verimli hava temizleyici solunum cihazları kullanılmadan ezmeyin veya kumlamayın.

-CARC boyaya maruz kalma belirtilerinin farkında olun; İlk maruziyetten birkaç gün sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler saptanırsa derhal tıbbi yardım isteyin.

-Kullanılamaz kimyasal ajan dirençli kaplama (CARC) karışımları tehlikeli atık olarak kabul edilir.

Kullanımla ilgili notlar:

-CARC renkleri, birbirlerine karıştırılmamalıdır, çünkü bu, son öğeye uygulandığında, bunların bireysel etkililiğini değiştirecektir. Bu yüzden harmanlamaya izin verilmiyor.

-CARC’yi esnek öğeler üzerinde kullanmayın. Rijitliği nedeniyle, öğe büküldüğünde kırılabilir.

-CARC’yi kauçuk, lake kaplamalar veya vinil üzerinde kullanmayın.

-CARC, eloksallı veya parkerize yüzeyli cisimler (silahlar gibi) üzerinde kullanılmaz.

-CARC ahşapta da son kat olarak bulunmaz. Ahşap hava değişiklikleri ile genişler ve daralır. CARC ahşap ile hareket etmeye yetecek kadar esnek değildir, bu yüzden çatlayabilir ve soyulabilir.

Temiz Hava Yasası ve 1990 değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan federal ve yerel yönetmelikler, yüzey kaplamaları uygulaması sırasında yayılan VOC miktarını sınırlar. Yanıt olarak ABD Ordusu Araştırma Laboratuarı Kaplama Araştırma Ekibi, suda dağılabilir CARC (WD CARC) oluşturan daha düşük bir VOC içeriğine sahip bir formül geliştirdi. Bu yeni formülasyon kurşun ve kromsuz, daha fazla aşınma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

Su bazlı CARC:

-Su içerir ve su ile inceltilir.

-WD CARC’nin solvent içeriği solvent bazlı CARC’nin yarısı kadar düşüktür. Aynı zamanda tehlikeli hava kirleticileri içermez.

-Mevcut tüm CARC astarları ve son katları ile tamamen uyumludur,

-Uygulama sonrasında daha esnektir.

-Daha dayanıklıdır ve eski CARC kadar kolay çizilmez.

-Her türlü hava koşulunda çok daha dayanıklıdır.

-Eski CARC gibi solmaz.

-Püskürtme ve fırça uygulaması sırasında gereken kişisel koruyucu ekipmanlar solvent bazlı CARC ile aynıdır.

TİPİK CARC UYGULAMALARI:

-Uzay / Havacılık: Savaş ve Ulaşım Uçakları, Savaş Gereçleri

-Savaş Alanı ve Ulaşım Araçları

-Destek Ekipmanları, Radar Tesisatları

-Taktik Savaş Gemisi Ekipmanları

-Denizcilik / Savaş Gemisi: Tuzlu su ortamlarında korozyon direnci

-Savaş Gereçleri: Korozyona karşı koruma ve aşınma direnci

STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Enspektörlüğü) ve Corrodere (MPI Group England) Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür.

Ayrıca Türkiye başta olmak üzere yukarıda bahsetmiş olduğumuz ülkelerin yetkili sınav merkezidir. Corrodere Enspeksiyon Kursları aşağıda sıralanmıştır.

1.Icorr Level 1
2.Icorr Level 2
3.Icorr Level 3
4.IMO PSPC
5.Corrodere Hot Galvanizing
6.Corrodere Insulation Inspector
7.Practical Workshop Icorr 1,2,3
8.Corrodere Marine & Offshore Inspector
9.Transition to Icorr

REFERANSLAR:
1. ,Olive- Drab, About the Original CARC Paint, Erişim tarihi: 5 Şubat 2018, http://olive-drab.com/od_mvg_camo_carc2.php
2. Inetres, Chemical Agent Resistant Coating (CARC), Erişim tarihi: 5 Şubat 2018, http://www.inetres.com/gp/military/cv/carc.html
3. Elekcrolurgy, CARC (Chemical Agent Resistant Coating) Paint, Erişim tarihi: 5 Şubat 2018, https://electrolurgy.com/processes-services/carc/